SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IK Stanstad
Gemenskap - Stolthet - Tradition
Herr A

Bli medlem i IK Stanstad
BLI MEDLEM
Herrlaget spelar i division 3 och tränar onsdagar 20:30-22:00 på Bråhög.
 
Kontakt: Magnus Anderberg, 0708-835585
Herrarna hänger på i toppen
2023-11-28 09:22

Ett favorittippat Stanstad åkte till Kirseberg för bortamatch mot Malmö FBC under lördagen. Motståndarna, placerade sist i tabellen, hade så långt haft svårt att få med sig poäng trots många jämna matcher.

 

Inledningen blev både svängig och målrik, samtidigt som den följde ett mönster vad gällde gjorda mål: 1-0, 1-1, 2-1, 2-2, 3-2, 3-3, 4-3, 4-4.

 

När Patrik Nordgren gav Stanstad ledningen knappt fem minuter in i andra perioden, hölls också övertaget hela vägen in till seger 13-6.

 

Markus Ekholst (i slutet av andra perioden) och Lukas Mikola (i början av den tredje) såg med sina första mål för säsongen till att utgångsläget förbättrades inför slutkvarten.

Vi har i de flesta matcher haft någon spelare som gör extra många poäng och den här matchen var det Patrik Nordgren som noterades för fyra mål och två assist.

Närmast väntar Örkelljunga på hemmaplan 13:00 på söndag.

Förlust för herrarna i toppmötet
2023-11-21 08:19

En tät och jämn match ägde rum i Aggarpshallen i Svedala under fredagskvällen. Ettan mot tvåan i division 3 gjorde upp om viktiga poäng i toppstriden.

 

Efter att lagen följts åt fram till 2-2 efter ungefär halva matchen gjorde Svedala två sena mål i mittperioden och höll sedan undan hela vägen in. Reduceringsmål från Stanstad följdes upp av tvåmålsledning för Svedala på nytt hela vägen in till slutsignalen. Ett 7-5-mål inprickat av Hugo Göransson i matchens sista sekund blev matchens sista.

 

Förlusten var herrarnas första sedan premiären och det skiljer nu fyra poäng upp till serieledande Svedala som har tre poäng försprång ner till tvåan Willands.

 

Närmast på programmet står bortamatch mot Malmö FBC på lördag 25/11. Matchen spelas 15:30 i Kirsebergs sporthall.

Bekväm seger för herrarna - nu väntar bortamatch mot serieledarna
2023-11-13 16:10

VV-84 från Bjuv gästade Bråhögshallen under söndagen. Det skiljde bara fyra poäng till Stanstads fördel inför matchen och poängen var därför viktiga i den övre delen av tabellen. Mål från Alexander Malmström, comebackande Marcus Svenvallsson och Patrik Nordgren gjorde att en 3-1-ledning var ett faktum efter första perioden.

 

I den andra perioden tog målskyttet fart ordentligt och 9-1 blev till slut 10-3 efter 40 minuters spel. Ett par av målen kom till efter riktigt fina passningskombinationer där bollen kunde rakas in i öppet mål.

 

Avslutningen på matchen blev ganska svängig och båda lagen prioriterade anfallsspel istället för att hålla tätt bakåt. Slutsiffrorna skrevs till 13-6 efter att VV-84 putsat siffrorna med två mål under matchens sista minut. 

 

Inför kommande omgång ligger Stanstad på andra plats i tabellen, två poäng före Willands, men en poäng efter serieledande Svedala som står för motståndet på bortaplan på fredag kväll.

Herrarna laddar om efter dramatik i veckan
2023-11-10 21:09

Efter den starka upphämtningen mot Willands där underläge med fyra mål landade i ett oavgjort resultat efter 60 minuter, väntade Åstorp i veckan match i Skånemästerskapen.

 

Också där blev det målglatt och väldigt spännande. Efter att lagen turats om att vara i ledning de första 40 minuterna, blev den tredje perioden ännu mer spännande. Åstorp tog en tvåmålsledning med drygt tio minuter kvar. Mål från Alexander Brannefalk och Hugo Göransson gjorde dock att det var oavgjort, 8-8, när matchen gick in i sista minuten av ordinarie speltid. Där avgjorde Åstorp och trots en stark insats mot ett topplag i division 1, stannade resan i Skånemästerskapen i åttondelsfinal för Stanstad.

 

Till helgen väntar match hemma i Bråhögshallen 12:30 mot VV-84.

 
/Magnus Anderberg
Herrarna hakar på i toppen
2023-10-23 15:08

Efter förlusten i premiären har herrarna radat upp segrar. Den fjärde på raken kom under fredagen när Munka Ljungby besegrades på bortaplan. Efter en tillknäppt inledning på matchen kopplades ett målmässigt övertag under andra perioden. Hugo Göransson gjorde de tre första målen när ledning 4-1 kunde skrivas in i protokollet efter 40 minuters spel.

  • Efter lite måltorka från min sida var det väldigt skönt att få göra mål, säger Hugo som fyllde på med ytterligare två i tredje perioden.

Sista perioden inleddes med två snabba mål från våra motståndare, men utdelning i power play och ett uppoffrande försvarsspel gjorde att slutsiffrorna kunde skrivas till 7-3 i en tuff bortamatch.

  • Jag tycker det är ett rättvist resultat. Vi är bättre än dem och får även med oss en stabil bortavinst som tyder på det, säger Göransson.

Hugo startade sin innebandykarriär i Stanstad, men har spenderat de tre senaste säsongerna i succélaget IBK Genarp, innan han vände hem under sommaren.

  • Det är precis samma sköna atmosfär som jag minns från när jag spelade i Stanstad för några år sedan. Ser även fram emot att kötta på denna säsongen och förhoppningsvis spela i division 2 nästa säsong, avslutar femmålsskytten som närmast kan se fram emot hemmamatchen mot topplaget Willands.

Matchen mot Willands spelas på lördag med start 12:30 i Bråhögshallen.

BLI MEDLEM
Kommande matcher
Spelade matcher
Sön 3/12 13:00
Lör 25/11 15:30
6 - 13
Fre 17/11 20:15
7 - 5  
Sön 12/11 12:30
13 - 6  
Tis 7/11 20:00
8 - 9  
Lör 28/10 12:30
8 - 8  
Kommande aktiviteter
Nyheter från föreningen
 
Sponsorer